Úvod
 Spiritual Fest 2010
 Spiritual Fest 2009
 Spiritual Fest 2008
 Spiritual Fest 2007
 Spiritual Fest 2006
 Spiritual Fest 2005
 Spiritual Fest 2004
 Spiritual Fest 2003
 Ohlasy médií
 Seznam účastníků
 Dojmy účastníků
 Fotogalerie
 Zajímavé odkazy
 Fórum

Česky English

Sponzoři


Mediální partneři
TV Noe
Radio Proglas

Pořádá
Soubor Geshem
MČ Praha 13
Komunitní centrum sv. Prokopa

E-mail pořadatele: Odeslat email

Webmaster: Odeslat email
Hostuje: www.rozhled.cz


Další odkazy

Spiritual fest

Afro-american spirituals 
 
 
SVÁTEK SPIRITUÁLŮ  

Už mnoho skupin založilo svůj repertoár právě na spirituálech a stálý divácký ohlas naznačuje, že o tuto hudební formu je velký zájem. Je tudíž překvapivé, že s myšlenkou uspořádat setkání hudebníků a posluchačů zajímajících se o spirituály přišel až letos Marek Šlechta, sbormistr acapelového souboru Geshem.

Číst dále...
 
STOP - z Prahy 13  
V Komunitním centru sv. Prokopa na Slunečním náměstí zahájil v sobotu 18. října odpoledne novou tradici první ročník festivalu černošských spirituálů Spiritual Fest 2003. Unikátní akci uspořádal soubor Geshem, Společnost v Hájku a Spolek Slavibor s podporou několika sponzorů a městské části Praha 13, jejíž místostarosta Petr Weber účastníky přivítal.
Číst dále...
 
Vyšlo v časopise Folk&Country  

Na první pohled se ta myšlenka zdála – mírně řečeno – hodně odvážná. Uspořádat festival na sídlišti v Praze a omezit ho jen na černošské spirituály, to se vymyká běžnému pořadatelskému uvažování. Pořadatelskému týmu (z něhož je vhodné jmenovat Marka Šlechtu, vedoucího souboru Geshem, a Danielu Sedláčkovou) ovšem byla nějaká „normální folková akce“ cizí. Vsadil na setkání lidí, které oslovují spirituály a gospely, rádi je poslouchají a zpívají, ať už veřejně na pódiu, nebo skryti v hledišti – a sázka mu, zdá se, na prvním ročníku Spirituál festu vyšla.

Číst dále...
 
Z rozhovoru pro UPS express s Markem Šlechtou  
(Z pořadu UPC experss - říjen 2003) Co je to černošský spirituál?

...je to hudební žánr, který vznikl v Americe poté, co přišli otroci pochytáni v afrických zemích do nové země, která pro ně nebyla vůbec dobrou zemí - a oni zpěvem své kultury, která se postupně začala míchat s těmi ostatními evropskými kulturními vlivy, vznikl i tento svébytný útvar. Ale to, co se mě na spirituálech nejvíc líbí a to, co bych chtěl zdůraznit je, že je to duchovní hudba a že je to vyjádření naprosto bezprostřední, sbližuje lidi. je to píseň, která se zpívá společně, je to sdílení.

(z rozhovoru s Markem Šlechtou)