Úvod
 Spiritual Fest 2010
 Spiritual Fest 2009
 Spiritual Fest 2008
 Spiritual Fest 2007
 Spiritual Fest 2006
 Spiritual Fest 2005
 Spiritual Fest 2004
 Spiritual Fest 2003
 Zajímavé odkazy
 Fórum

Česky English

Sponzoři


Mediální partneři
TV Noe
Radio Proglas

Pořádá
Soubor Geshem
MČ Praha 13
Komunitní centrum sv. Prokopa

E-mail pořadatele: Odeslat email

Webmaster: Odeslat email
Hostuje: www.rozhled.cz


Další odkazy

Spiritual fest

Afro-american spirituals 
 
 
Čemu dnes lidi věří?  

Je tato otázka na místě, anebo to je spíš jen smutné konstatování, na jehož konci místo otazníku stačí jen pár teček? Tato otázka mě napadla na Spiritual festu, který se konal v sobotu 17. září v Butovicích a pořádal jej vokální soubor Geshem, Komunitní centrum sv. Prokopa, spolek Slavibor a Městská část Praha 13. Navodil ji Sváťa Karásek, než zahrál pár svých písní. Citoval názor některých hospodských posedávačů: ???O nebe nestojíme, beztak je tam nuda, a pekla se nebojíme???.

Sloupek pro deník Metro
Josef Duben - publicista

Ano, dnešní svět nabízí tolik požitků, vedle kterých je představa nebeského permanentního štěstí zcela vzdálená životu. A není to ve skutečnosti nuda jen se v jakýchsi bílých košilích radovat, všechno vědět, neženit se a nevdávat se, nic nepít a nejíst? Není lepší tuto podivnou neověřenou představu vytěsnit ze svých myšlenek, a existenci pekla, které čeká falešníky, zlomyslníky a křiváky, si vůbec nepřipouštět? Žít tento život se vším všudy a užít si ho a nemyslet na nic jiného?

Vypadá to snadně, avšak ten, kdo se chýlí ke konci života dobře ví, jak to může být ošidné. Nevíra v cokoli, co člověka přesahuje, může jistě život zjednodušit, když vyloučí pocit zodpovědnosti. Nicméně i ten největší bezvěrec pocítí čas od času podivné chvění, co kdyby přece jen něco????

Každý člověk asi v životě touží po uspokojení svých potřeb, tím nejsnáze dosahuje aspoň domnělého pocitu štěstí. Však si to dobře uvědomili i komunisté, když si to vytkli jako jeden z cílů v nějakém svém dávném usnesení ??? kde hovořili o důležitosti uspokojování potřeb hmotných, ale i duchovních. Co si pod tím ale představovali, když se nedostávalo toaletního papíru i zajímavých knih, to ???Bůh suď???. Dnes je bohužel zřejmé, že ať se člověk sebevíce snaží své potřeby uspokojit, štěstí je stále vzdálené. Sytost štěstí nezaručí, nepřinese, spíš vyústí v přesycení.

Je smutné, že po tolika letech v nesvobodě, ale i po letech předchozích, válečných, i nyní po letech znovu nabyté svobody, jsme ochotní stále věřit neopodstatněným slibům. Například, že ten a ten něco splní, stále se přesvědčujeme, že se slibuje nesplnitelné. Jak je dnes k smíchu bývalý prezident Novotný, který někde řekl, že vbrzku bude všeho dostatek, a lidoví vtipálci obnažili prázdnotu slibu tvrzením, že sám Novotný se chystal odjet do ???Brzka???. Snad by už mohlo být konečně všem jasné, že absolutní dostatek všeho v podstatě není možný a i kdyby, štěstí to stejně nepřinese.

Konečně i černí otroci na amerických plantážích si dokázali uvědomit falešnost krásných představ o bezbřehé svobodě, a skutečné štěstí viděli ve věcech nehmotných, které jim útěchu a pocit štěstí přinášely. A o tom zpívali. Dobře věděli, že ti, kteří svému údělu unikli a svobodu získali, dlouho se z ní zpravidla netěšili. Buď byli chyceni lovci lidí a zastřeleni, anebo opět uvrženi do otroctví. A když se zrušilo otroctví, mnohým nabytá svoboda přinesla hodně starostí a trápení, vždyť žít svobodně, to znamená nést zodpovědnost sám za sebe i za své blízké, a někdy to je možná těžší břemeno, než byla práce na plantáži. Proto se zejména jeden spirituál dovolává onoho Old time religion, starého náboženství, které bylo dobré pro tátu, bratra a bude dobré i pro mne.

Možná bude, možná ne, ale kdo tento spirituál jednou zaslechl, třeba zrovna od Geshem, a zabroukal si jej spolu se cvičenými hlasy, může říct, že aspoň nezažil záblesk štěstí?