Úvod
 Spiritual Fest 2010
 Spiritual Fest 2009
 Spiritual Fest 2008
 Spiritual Fest 2007
 Spiritual Fest 2006
 Spiritual Fest 2005
 Spiritual Fest 2004
 Spiritual Fest 2003
 Zajímavé odkazy
 Fórum

Česky English

Sponzoři


Mediální partneři
TV Noe
Radio Proglas

Pořádá
Soubor Geshem
MČ Praha 13
Komunitní centrum sv. Prokopa

E-mail pořadatele: Odeslat email

Webmaster: Odeslat email
Hostuje: www.rozhled.cz


Další odkazy

Spiritual fest

Afro-american spirituals 
 
 
Rozhovor s Marekom Šlechtom po Spiritual Feste 2006  

Převzato z KrestanDnes.cz

V sobotu 16. septembra 2006 sa v Komunitnom centre sv. Prokopa v Prahe - Nových Butoviciach uskutočnil Spiritual Fest 2006. O zhodnotenie podujatia sme požiadali zbormajstra súboru Geshem a hlavného organizátora Mareka Šlechtu.

Je pár dní po festivale, ako ho hodnotíte, v čom bol iný ako predchádzajúci ročník?

Pro mě je důležité, že na Spiritual Festu byla znovu vynikající atmosféra mezi účinkujícími a diváky. Je to atmosféra sdílení, povzbuzení a radosti z poselství, které tyto duchovní písně nesou. To dává festivalu skutečný smysl. Že jsme měli letos poporvé zahraničního hosta, navíc afro-amerického původu, že se na nás přišla podívat i Česká televize, že všechno dobře fungovalo, to jsou sice důležité nové momenty, ale hlavní je celkový duch akce.

Ktorý interpret Vás najviac zaujal?

Mám rád spirituály i jejich různá provedení. Letos se mi líbili Myšáci se svými africkými písněmi, kteří jsou věrnými účastníky festivalu, z nových mě zaujaly soubor Arcanum a Perditus. Moc mě nadchl dívčí kvartet Vocal Absolut, a samozřejmě Lee Andrew Davison. Přestože jsem neměl moc času být divákem, snažil jsem se poslechnout si alespoň jednu nebo dvě písně od každé skupiny a všichni mě něčím potěšili. Nerad bych opoměl The Drinking Gourd, který letos velmi pěkně zastoupil Country styl. Sváťa Karásek nezklamal se svou příslovečně „neomalenou ryzostí projevu“.

Ako hodnotíte účasť divákov a odozvu vystúpení?

Diváci byli úžasní. Bylo poznat, že většinou věděli, na co jdou a že dostali to, co očekávali. Pokud byl někdo na festivalu poporvé, většinou je ještě více nadšen, protože je to pravděpodobně svého druhu skutečně ojedinělá akce.

Ako sa Vám vystupovalo s Geshemom?

Před plným sálem se nám vždy vystupuje dobře. I přes určitou stísněnost prostoru a náš nezvyk zpívat na mikrofony jsem měl z vystoupení dobrý pocit.

Čo bolo pri organizovaní festivalu najťažšie?

Za nejobtížnější považuji zajištění zázemí. Jsem moc rád, že se vedení této činnosti už tradičně ujímá Lucie Haschková ze souboru Geshem. Je schopná kolem sebe soustředit dobrovolníky nejen z Geshemu, ale i další naše fanoušky a známé a ve spolupráci s dobrovolníky z Komunitního centra sv. Prokopa vytvořit tým lidí, kteří vedou veškeré dílčí podpůrné činnosti jako je kuchyně, organizace zkoušek, občerstvení pro účinkující, příprava skupin na pódium a další.

Viete o nejakom podobnom festivale spirituálov v Európe? Zúčastnili ste sa nejakých?

Existují festivaly duchovní hudby a různá podujetí duchovního charakteru, někde jsme už vystupovali (v Čechách), ale o festivalu věnovaném v našem smyslu afro-americkým spirituálům jsem neslyšel.

Rozmýšľate už nad Spiritual Festom 2007? V čom by mal byť iný?

Zatím si nechávám čas na vyhodnocení letošního ročníku, nicméně úvahám o příštím festivalu se nelze vyhnout. Otázku, kterou bychom rádi řešili, je možnost ubytování pro mimopražské diváky. Dále samozřejmě hledáme další skupiny a sbory, které se věnují spirituálům a mohly by obohatit příští ročník. Je mým velkým přáním získat větší pozornost ze strány účinkujících i diváků afrického a amerického původu žijících v Čechách. Uvidíme, co z toho se podaří.