Úvod
 Spiritual Fest 2010
 Spiritual Fest 2009
 Spiritual Fest 2008
 Spiritual Fest 2007
 Spiritual Fest 2006
 Spiritual Fest 2005
 Spiritual Fest 2004
 Spiritual Fest 2003
 Zajímavé odkazy
 Fórum

Česky English

Sponzoři


Mediální partneři
TV Noe
Radio Proglas

Pořádá
Soubor Geshem
MČ Praha 13
Komunitní centrum sv. Prokopa

E-mail pořadatele: Odeslat email

Webmaster: Odeslat email
Hostuje: www.rozhled.cz


Další odkazy

Spiritual fest

Afro-american spirituals 
 
 
Poselství naděje  
Přehlídka spirituálů radostným povzbuzením

Převzato z časopisu Brána

Krásné počasí přímo zvalo k procházce někde v přírodě. Přesto nalezlo několik stovek lidí dobrý důvod, proč strávit sobotní odpoledne a večer v kostele. Chtěli zažít letošní Spiritual Fest.

Před několika lety se skupina dobrovolníků rozhodla k odvážnému kroku a založila nový hudební festival, zaměřený na černošské spirituály. Možná, že tito nadšenci netušili, jak dobře si festival povede a do jaké košaté šíře se rozroste. V sobotu 16. 9. se uskutečnil čtvrtý ročník Spiritual Festu. Tradičním místem konání je Komunitní centrum sv. Prokopa v Nových Butovicích v Praze.

Africké spirituály odměňoval bouřlivý potlesk

Přehlídka spirituálů byla rozdělena do odpoledního a večerního programu. Celkem vystoupilo šestnáct souborů a dva zpěváci, kteří se představili samostatně. Účast na všech předchozích ročnících už za sebou měly soubory Geshem a Myšáci, ani tentokrát nezklamaly očekávání. Geshem pod vedením Marka Šlechty stále znovu ukazuje, jak lze spirituál inovovat a přitom zachovat jeho navyklou podobu. Soubor s oblibou zahajuje zpěv písně vlastní variací, odvozenou od základního tématu skladby, což nesporně prospívá celkovému dojmu. Mezi ověřené formace, které by mnohým posluchačům určitě chyběly, patří ženský pěvecký sbor Cantarina. Ten se vedle amerických spirituálů, tvořících jádro festivalového repertoáru, zaměřil na spirituály africké. Jedná se o písně méně známé, často s neobvyklou melodikou a podmanivým rytmem. K autentičnosti vystoupení přispěla skutečnost, že všechny tyto skladby zpíval sbor s původními africkými texty a s doprovodem tamějších hudebních nástrojů. Cantarina ovšem nebyla sama, protože africké spirituály se zjevně zalíbily i vedoucímu Českolipského dětského sboru. Zvláště poslední skladba, kterou severočeský sbor provedl, byla v dobrém slova smyslu nekonvenční, zanechala silný dojem a posluchači ji odměnili bouřlivým potleskem.

Několika ze svých zpívaných kázání obohatil festival Svatopluk Karásek. Než začal zpívat, omluvně sdělil přítomným, že neumí zpívat ani hrát, ale že pro něj hudba byla jedinou možností, jak lidem kázat o Bohu. Vystoupení ukázalo, že měl, co se zpěvu a hry na kytaru týká, do značné míry pravdu. Na druhou stranu, jeho texty jsou kvalitní, mají myšlenku, mají humor, a on sám nepostrádá osobní kouzlo, které si podmanilo i posluchače na Spiritual Festu.

Přijela řada nových souborů

Festival přivítal také několik nováčků. Poprvé zde vystoupil Život z žižkovského sboru Církve bratrské. Sbor se vždy zaměřoval na klasickou hudbu, také na hudbu současnou, spirituály byly spíš na okraji jeho zájmu. Asi před rokem uspořádal na četné žádosti z řad žižkovského sboru odpoledne spirituálů, a od toho okamžiku začínalo být jasné, že si nenechá ujít ani Spiritual Fest. Z Děčína přijel na festival komorní sbor s poetickým názvem Arcanum. Zpívá zhruba osm let a jeho členové pocházejí vesměs z dětských pěveckých sborů při domě dětí a mládeže v Děčíně. Arcanum vystupuje samostatně na koncertech pro své skalní příznivce, ovšem představit se na celostátním festivalu, takovou příležitost sbor ještě neměl a určitě ji uvítal.

Z nováčků na Spiritual Festu jmenujme ještě mladou skupinu The Drinking Gourd. Její členové spolu začínali hrát a zpívat už na gymnáziu, zhruba před šesti lety, když ale odmaturovali, skupina se rozpadla. A tak se dva členové původní sestavy, Jiří Würtherle a Anna Burdová, rozhodli založit skupinu novou. Dnes v ní hraje pět lidí, a přestože se ještě trochu hledá, dokázala svým vystoupením, že má na to, aby se dále zlepšovala. Dívčí vokální kvartet G*apeels po roce opět zaujal mladistvým temperamentem a osobitým výrazem. Svérázný čtyřlístek svými písněmi částečně překročil hranice daného žánru, ale nikomu z posluchačů to zjevně nevadilo. Je s podivem, že se G*apeels dostaly na seznam účinkujících pouze jako náhrada za jiný soubor, který svou účast na poslední chvíli odvolal. Za zmínku stojí také vystoupení šestičlenné smíšené skupiny Voxtet, orientované na jazz a swing, která zazpívala ve večerním programu. Není pochyb o tom, že se řadí ke špičce mezi českými soubory, zpívajícími a capella.

Závěr patřil americkému zpěvákovi

Bývá zvykem představit to nejlepší naposled, a jinak tomu nebylo ani na Spiritual Festu. Na závěr dostal p r o s t o r americký zpěvák Lee Andrew Davison. Jeho pěvecký výkon byl naprosto bezchybný. Jak Davison prozradil po koncertu, spirituály jsou hudbou jeho dětství, něčím, co ho obklopovalo odmalička, hudbou jeho srdce. Proto byl upřímně nadšen tím, kolik sborů se na festivalu sešlo a kolik lidí si je přišlo poslechnout. Na otázku, v čem podle něho spočívá přitažlivost spirituálů pro lidi z celého světa, dal prostou a výstižnou odpověď - spirituál přináší poselství naděje, naděje pro lepší život vezdejší i pro ten, který přijde.

Bylo velmi milé vidět tolik lidí, mladších i starších, věřících i nevěřících, pro které byl festival radostným povzbuzením v jejich všedním životě. Veliké díky patří všem účinkujícím i pořadatelům, bez jejichž obětavé práce by se Spiritual Fest nikdy nestal skutečností.

Autor: Jakub Truschka