Úvod
 Spiritual Fest 2010
 Spiritual Fest 2009
 Spiritual Fest 2008
 Spiritual Fest 2007
 Spiritual Fest 2006
 Spiritual Fest 2005
 Spiritual Fest 2004
 Spiritual Fest 2003
 Zajímavé odkazy
 Fórum

Česky English

Sponzoři


Mediální partneři
TV Noe
Radio Proglas

Pořádá
Soubor Geshem
MČ Praha 13
Komunitní centrum sv. Prokopa

E-mail pořadatele: Odeslat email

Webmaster: Odeslat email
Hostuje: www.rozhled.cz


Další odkazy

Spiritual fest

Afro-american spirituals 
 
 
SVÁTEK SPIRITUÁLŮ  

Už mnoho skupin založilo svůj repertoár právě na spirituálech a stálý divácký ohlas naznačuje, že o tuto hudební formu je velký zájem. Je tudíž překvapivé, že s myšlenkou uspořádat setkání hudebníků a posluchačů zajímajících se o spirituály přišel až letos Marek Šlechta, sbormistr acapelového souboru Geshem.Spřízněnou duší se mu stal Vláďa Křápek z Komunitního centra sv. Prokopa v Praze 5 - Butovicích, administrativy se chopila další vyznavačka spirituálů Daniela Sedláčková a festival byl na světě.

Spirituál, jak název napovídá, je vlastně duchovní píseň. Někteří lidé ho proto vnímají jako prostředek vyjádření své víry, případně v jeho slovech hledají oporu nebo útěchu v životních trablech. Troufám si ale tvrdit, že za větší část popularity spirituálů může jejich hudební stránka. Zde se spojuje zaoceánská, především černošská, živelnost s jednoduchou harmonií, podstatným rysem je i opakování nějakého sloganu, kde se k sólistovi (v dávných dobách jím byl kazatel) připojí celý sbor či shromáždění, a tím jsou všichni zataženi do děje. Každý hudebník si tento jednoduchý princip mohl upravit podle sebe, takže vznikly spirituály ve stylu country, blues, sborového zpěvu a cappella apod. Styl spirituálů začali napodobovat mnozí bělošští skladatelé, takže dnes je už obtížné při poslechu poznat, kdo je autorem.

Porovnání různých aranží, různých pojetí a uchopení spirituálů je tedy - vedle samotného hudebního zážitku - velmi slibným námětem pro sobotu 18. října, kdy festival od 15 do 22 hodin za moderování Yvony Jelenkové z rádia Info proběhne. Komunitní centrum sv. Prokopa najdete hned vedle stanice metra Hůrka - z centra Prahy tam jste za 15 minut. Na koho se můžete těšit? Zde je seznam účinkujících: BesHarmonie, Bezefšeho, Dej Nám Akord (DNA - Brno), Geshem, Grandis, Iuventus Svitavy, Mirka Jíchová & No Band, Myšáci, Pětník, Touch of Gospel (Plzeň), True Harmony, YMCA Jakoubek. Zajímavostí pro vás mohou být velmi různorodé počty vystupujících. Zatímco na obvyklých folkových akcích na pódiu zpravidla stojí vesměs jednociferný počet osob, zde hned pět souborů uvádí 20 nebo více členů. To bude teda nářez...

Přijde dost lidí? A neobávají se muzikanti a pořadatelé nízké návštěvy, když jde přece jen o speciálně zaměřený festival? Marek Šlechta k tomu říká: "Rádi bychom upoutali pozornost právě těch posluchačů, kteří mají zájem o spirituály. Děláme samozřejmě všechno pro to, aby se o akci dozvědělo co nejširší spektrum lidí a já osobně bych rád co nejsrdečněji pozval i čtenáře InternetFOLKu, nicméně bude i pro mě překvapením, jaké publikum festival navštíví. Je mi jasné, že bez publika akce (zejména spirituály) nepůjde, ale pevně věřím, že přijdou ti praví." Na počet posluchačů příliš nemyslí ani sami muzikanti. Michal Miklánek ze skupiny Bezefšeho souhlasí sice s tím, že orientace festivalu je dost úzká, ale dodává: "Jistě, že se hraje příjemněji před zaplněným hledištěm, nicméně obavy z nezájmu posluchačů pravděpodobně přenecháme pořadatelům."

Tak nenechte pořadatele se bát a přijďte svým potleskem vyjádřit podporu muzikantům i začínajícímu festivalu!

Honza Hučín

Původní článek najdete na www.internetfolk.cz